ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА У СФЕРІ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ В УКРАЇНІ: БЕЗПЕКОВИЙ ВИМІР

Автор(и): Богатирьов І. Г., Богатирьова О. І.

Богатирьов І. Г.,

доктор юридичних наук, професор,

заслужений діяч науки і техніки України,

професор кафедри права та правоохоронної діяльності,

Державний університет «Житомирська політехніка»,

м. Житомир, Україна

ORCID: 0000-0003-4001-7256;

Богатирьова О. І.,

доктор юридичних наук, старший науковий співробітник,

професор кафедри управління безпеки, правоохоронної

та антикорупційної діяльності ПрАТ «Вищий навчальний заклад

«Міжрегіональна Академія управління персоналом»

ORCID: 0000-0003-4630-4408

Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра. 2024. № 1 (15): 109–121

У статті розглянуто роль державної політики у сфері виконання по-карань у безпековому вимірі. З’ясовано, що державна політика у сфері ви-конання/відбування покарань у безпековому вимірі відіграє важливу роль у реалізації соціалізації, ресоціалізації та реінтеграції засуджених у місцях несвободи. Визначено основні безпекові виміри виконання/відбування покарань у місцях несвободи, серед яких: правова безпека засуджених і персоналу ДКВС України; дотримання особами рядового і начальницького складу ДКВС України законності, службової дисципліни; запобігання проявам субкультури серед засуджених; недопущення насильства, катування в місцях несвободи як серед засуджених, так і персоналу засуджених; покращення умов матеріально-побутового забезпечення, охорони здоров’я, залучення засуджених до праці тощо. Окремої уваги в дослідженні приділено прояву серед засуджених субкультури, яка несе в собі особливу небезпеку і впливає на службову дисципліну персоналу ДКВС України, його добір, проходження служби рядовим і начальницьким складом, дисциплінарну відповідальність за зловживання службовим становищем. Доведено, що впровадження в діяльність органів і установ виконання покарань безпекових норм потребує значного часу та ресурсів. Констатовано, що безпекові норми державної політики у сфері виконання/відбування покарань можуть діяти як солідарно, так і конкурувати різноступенево і в різних комбінаціях, орієнтуватися на довгострокові, середньострокові та короткострокові наслідки.

Ключові слова: політика, пенітенціарна система, виконання покарання, засуджений, персонал, науково-педагогічні працівники, добір, Державна кримінально-виконавча служба України, місця несвободи, безпековий вимір, охорона здоров’я, правовий статус, особи рядового і начальницького складу, законність, дисциплінарна відповідальність, зловживання службовим становищем, виправлення, ресоціалізація, матеріально-побутове забезпечення, субкультура, насильство, катування.

1. Кондратішина В. В. Кримінально-виконавча політика України: формування та реалізація : дис. … канд. юрид. наук. Львів, 2009. 275 с.
  2. Яцишин М. М. Історико-правові засади кримінально-виконавчої політики України : автореф. дис. … д-ра юрид. наук. Київ, 2010. 34 с.
  3. Кутєпов М. Ю. Кримінологічні засади формування кримінально-виконавчої політики України на сучасному етапі : дис. … канд. юрид. наук. Харків, 2015. 203 с.
  4. Огородник Є. І. Механізм реалізації кримінально-виконавчої політики України та її реформування на сучасному етапі : автореф. дис. … канд. юрид. наук. Харків, 2017. 19 с.
  5. Кернякевич-Танасійчук Ю. В. Кримінально-виконавча політика України : автореф. дис. … д-ра юрид. наук. Київ, 2019. 37 с.
  6. Степанюк А. Х. Актуальні проблеми виконання покарань (сутність та принципи кримінально-виконавчої діяльності: теоретико-правове дослідження) : дис. … д-ра юрид. наук. Харків, 2002. 253 с.
  7. Даньшин И. Н. Введение в криминологическую науку. Харьков : Право, 1998. 144 с.
  8. Фріс П. Л. Кримінально-правова політика України : автореф. дис. … д-ра юрид. наук : 12.00.08. Київ, 2005. 35 с.
  9. Семаков Г. С., Гель А. П. Кримінально-виконавче право України: курс лекцій. Київ, 2000. 196 с.
  10. Муравйов К. В. Адміністративно-правове забезпечення реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань : дис. … д-ра юрид. наук. Київ, 2017. С. 36.
  11. Джужа О. М. Кримінально-виконавче право України : навч. посіб. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 446 с.
  12. Кальман О. Г. Проблеми кримінально-виконавчого права : навч. посіб. Київ : НАПУ, 2011. 336 с.
  13. Голіна В. В., Степанюк А. Х. Кримінально-виконавче право : підручник. Харків : Право, 2011. 328 с.
  14. Кримінально-виконавчий кодекс України : Закон України від 11.07.2003 р. № 1129-IV. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 3–4. Ст. 21.
  15. Про схвалення Стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року та затвердження операційного плану її реалізації у 2022–2024 роках : розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 року № 1153-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/1153-2022-%D1%80#Text (дата звернення: 05.03.2024).
  16. Джужа О. М. Міжнародна поліцейська енциклопедія: у 10 т. / відп. ред. Є. І. Моісеєв, Ю. І. Римаренко, В. Я. Тацій, Ю. С. Шемшученко. Т. IV: Кримінально-правові, кримінологічні та кримінально-виконавчі засади поліцейської діяльності. Київ : Атіка. 968 с.
  17. Гула Л. Кримінальна субкультура як детермінант злочинності в установах виконання покарання. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. № 884. С. 223–229.
  18. Крикушенко О. Г. Поняття субкультури та її сучасний зміст. Держава та регіони. Серія: Право. 2014. № 3 (45). С. 89–92.
  19. Пенітенціарна кримінологія : підручник / І. Г. Богатирьов, А. В. Боровик, О. М. Джужа та ін.Одеса : Гельветика, 2022. 464 с.

Читати далі >