ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ РЕЖИМУ У ДІЛЬНИЦЯХ СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ВИПРАВНИХ КОЛОНІЙ УКРАЇНИ
Автор(и): Пузирьов М. С., Клиша А. І.
Місце роботи:
Пузирьов М. С.,
доктор юридичних наук, начальник відділу
наукової діяльності та міжнародного співробітництва,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID: 0000-0002-7814-9476;
Клиша А. І.,
слухач 461-ї навчальної групи,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID: 0000-0003-2681-7185
Мова: англійська
Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра. 2021 № 1 (9): 80-87
https://doi.org/10.32755/sjcriminal.2021.01.080
У статті розглянуто сутність та зміст поняття режиму та особливості його реалізації в дільницях соціальної реабілітації виправних колоній України. Надано характеристику сутності режиму, яка передбачає: систему охорони (забезпечує ізоляцію засуджених); систему нагляду за засудженими (забезпечує виконання засудженими обов’язків); технічні засоби нагляду і контролю; оперативно-розшукову діяльність; режим особливих умов у колоніях; застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і зброї. Розглянуто зміст принципів прогресивної системи виконання покарань.
Визначено особливості реалізації режиму у дільниці соціальної реабілітації виправних колоній, якими є: використання переконання як сукупності виховних заходів, що активно впливають на свідомість та волю засуджених; застосування засобів державного примусу, які безпосередньо спрямовані на запобігання вчинення порушень режиму, запобігання таких порушень, відновлення порушених режимних норм; здійснення прокурорського нагляду, відомчого, судового та громадського контролю; оперативно-профілактична робота, яка є прерогативою адміністрації виправної колонії.
З’ясовано, що дільниці соціальної реабілітації виправних колоній сприяють ресоціалізації засуджених, а саме покликані забезпечити відновлення і розширення соціально корисних зв’язків і відносин із суспільством звільненої з місць позбавлення волі особи, розвиток цілісної особистості, здатної до об’єктивного ставлення як до навколишнього світу, так і до самої себе.
Наголошено на тому, що дільниці соціальної реабілітації реалізовують чотири основних принципи, які є нормою в розвинутих європейських пенітенціарних системах, а саме: забезпечення безпечного середовища для персоналу і засуджених; ввічливого ставлення до засуджених, поважаючи їхню людську гідність; переконаність у тому, що засуджені мають можливість брати участь у цілеспрямованій діяльності, такій як робота, освіта та навчання для всіх засуджених шляхом найкращого використання всіх наявних ресурсів; готовність засуджених до реабілітації та виходу на волю.
Ключові слова: режим, дільниця соціальної реабілітації, виправна колонія, особливості реалізації режиму, прогресивна система.