ДО ПИТАННЯ ПРО ПОНЯТТЯ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ КОШТІВ, ОТРИМАНИХ ЗЛОЧИННИМ ШЛЯХОМ

Автор(и): Самофалов Л. П., Самофалов О. Л.

Самофалов Л. П.

кандидат юридичних наук, доцент,

доцент кафедри теорії  та історії держави і права, конституційного права,

Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна;

Самофалов О. Л.

кандидат юридичних наук,

начальник коледжу,

Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра.  2018 № 2 (4): 37-47

У статті розглянуто питання стосовно поняття легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Проаналізовано різні наукові та правові підходи, що стосуються вказаної проблеми. Легалізація («відмивання») доходів, одержаних незаконним шляхом – умисне діяння щодо надання законного виду користування, володіння або розпорядження доходами, отриманими завідомо незаконним шляхом. Метою публікації є поглиблення знань про «відмивання» «брудних» коштів та вироблення рекомендацій, спрямованих на розробку відповідних методик та вдосконалення нормативних актів у сфері протидії цьому соціальному злу.

Ключові слова: легалізація, «брудні» кошти, криміналізація економіки, злочинні доходи, конвенція, фінансово-кредитна система.

1. Дуров О., Мельник М., Хавронюк М. Протидія відмивання доходів, здобутих злочинним шляхом: збірник нормативно-правових-актів, міжнародних документів, коментарі, Київ: Атіка, 2003. 256 с.
  2. Новий тлумачний словник української мови / укл.: Яременко В., Сліпушко О. Видання друге, виправлене. Київ: Аконіт, 1999. Т. 2. 912 с.
  3. Краткая сыскная энциклопедия: Деятельность оперативнорозыскная, контрразведывательная, частная сыскная (детективная) / авт.-сост.: А. Ю. Шумилов. Москва: Издатель Шумилов М. М., 2000. 227 с.
  4. Бережна Ю. О., Леута Л. П., Громова О. Й. Протидія відмиванню «брудних» коштів та фінансуванню тероризму: громадська підтримка та контроль: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 20 черв. 2003). Київ: Нац. акад. внутр. справ України, 2003. Т. 1. 373 c.
  5. Корнієнко М. В. Протидія органів внутрішніх справ легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом. Київ: Національна академія внутрішніх справ України, 2002. 228 с.
  6. Борьба с отмывнием доходов от индустрии наркобизнеса в странах содружества / Болотский В. С., Волевод А. Г., Воронова Е. В. и др. Москва: Юрметинформ, 2001. 277 с.
  7. Кримінальна ситуація, що склалася у сфері легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом. Юридичний вісник України. Київ, 2003. 207 с.
  8. Предтеченский К. С. Правовые основы международного сотрудничества Российской Федерации по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем. Вестник Нижегородской академии МВД России. 2012. № 20. С. 185–196.
  9. Про банки та банківську діяльність: Закон України від 7 грудня 2000 р. № 21. Відомості Верховної Ради України. 2000. № 35. Ст. 282.