ПРОБЛЕМИ СИСТЕМИ ПРАВА І СИСТЕМИ ЗАКОНОДАВСТВА В УКРАЇНІ

Автор(и): Олійник О. І., Пітюренко В. І.

Місце роботи:

Олійник О. І.

кандидат юридичних наук, доцент

перший проректор,

Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна

Пітюренко В. І.

магістрант,

Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна

Мова: англійська

Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра.  2019 № 1 (5): 17-26

https://doi.org/10.32755/sjcriminal.2019.01.017

Анотація:

У статті проаналізовано зміст понять системи права та системи законодавства, їх співвідношення, а також сучасні проблеми й тенденції розвитку системи права і системи законодавства в Україні. Наголошено, що інтенсивний розвиток сучасних суспільних відносин відповідно вимагає ефективного та якісного їх правового регулювання. Це зумовлює необхідність оптимізації процесу реформування системи права та системи законодавства України, спрямованого на забезпечення реалізації проголошених принципів правової держави, де людина, її права та свободи є найвищою соціальною цінністю.

Визначено поняття «система права» як об’єктивно існуючу будову права, в межах якої відбувається забезпечення функціонування правових норм, інститутів і галузей права, їх взаємозв’язок та взаємодія, які зумовлені цілями та завданнями предмета й методу правового регулювання. Зазначено, що система права як динамічне явище має тенденції свого розвитку, зокрема: процес безперервного накопичення нормативного матеріалу та його розподіл за галузями та інститутами; обумовленість системи права ринковими відносинами; децентралізація правового регулювання, що посилюється; зближення системи українського права з міжнародним правом.

Наголошено, що реформування чинного законодавства повинно бути професійним та змістовним, спрямованим на створення та забезпечення ефективного механізму правового регулювання всіх сторін суспільного життя. Лише такий підхід забезпечить формування права як найвищої культурної цінності суспільства. А законодавство буде тим єдиним, дієвим та уніфікованим регулятором існуючих суспільних відносин, що у свою чергу забезпечить дійсну реалізацію проголошених принципів правової держави та громадянського суспільства. Зважаючи на необхідність удосконалення системи права та системи законодавства України, виокремлено основні елементи цього процесу, а саме: якість, ефективність, гармонізацію, систематизацію та глобалізацію законодавства.

Ключові слова: система права, елементи системи права, система законодавства, структура системи законодавства.

Список використаних джерел

  1. Rabinovych, P. M. (2002), Fundamentals of the general theory of law and state, Konsum, Kharkiv.
  2. Onishchenko, N. М. (2002), Legal system: problems of theory, M. Koretsky Institute of State and Law of the National Academy of Sciences of Ukraine,Kyiv.
  3. Morozova, L. А. (2011), Theory of State and Law, Eksmo, Moscow.
  4. Petryshyn, О. V. (Ed.) (2015), Theory of State and Law, Law, Kharkiv.
  5. Skakun, О. F. (2016), Theory of State and Law: Encyclopedic course, Espada, Kharkiv.
  6. Venherov, А. B. (1998), Theory of State and Law, New Lawyer, Moscow.
  7. Vasiliev, А. S., Ivanov, V. V., Mykolaenko, А. I. and others. (2003), Fundamentals of theory of state and law in questions and answers, Odissei, Kharkiv.
  8. Yermolenko, D. О. (2001), «Correlation of social and legal state», Entrepreneurship, economy and law, № 8, рр. 95–96.
  9. Skakun, О. F. (2001), Theory of State and Law, Konsul, Kharkiv.
    [collapse]

Повний текст .pdf

©2024. Пенітенціарна академія України