ЄВРОПЕЙCЬКІ ПУБЛІЧНО-ПРAВОВІ CТAНДAРТИ МІCЦЕВИХ РЕФЕРЕНДУМІВ

Автор(и): Олійник О. І., Корін А. В.

Олійник О. І.,

кандидат юридичних наук, доцент

перший проректор,

Корін А. В.,

офіцер академічної групи 361,

Мова: англійська

Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра.  2019 № 2 (6): 26-33

Розглянуто основні нормативно-правові акти Ради Європи, що визначають проведення місцевих референдумів та встановлено, які новітні європей­ські стандарти законодавства про референдуми сформульовані в Кодексі належної практики щодо референдумів. Проаналізовано основні стандарти вияву народної ініціативи під час вирішення питань місцевого значення. Розглянуто питання визначення предмета місцевого референдуму. Так, предметом, що виноситься на місцевий референдум, є питання, віднесені до компетенції місцевого самоврядування, і питання, пов’язані з переглядом меж адміністративно-територіальних одиниць. В усіх країнах на місцеві референдуми не виносяться питання, віднесені до загальнодержавної компетенції.

Наголошено, що реалізація законодавчої реалізації права на місцевий референдум передбачає наявність конституційного положення щодо проведення референдумів на місцевому рівні, закріплення цієї норми у спеціальному законі про місцевий референдум та інших нормативно-правових актів, що спеціально регулюють проведення референдуму на місцевому рівні. Сам порядок проведення місцевих референдумів визначається актами органів місцевого (регіонального) самоврядування. Акцентовано увагу на інституціоналізації референдуму як гарантії на належне використання прямої демократії.

Висвітлено позицію Комітету Міністрів Ради Європи, яка полягає в тому, що практика референдумів містить у собі низку ризиків, а саме ризик делегітимізації представницького органу, ризик значних видатків на проведення референдумів, можливість прийняття суперечливих рішень із питань, що становлять спільний інтерес. Зазначено, що порядок проведення місцевих референдумів визначається актами органів місцевого (регіонального) самоврядування. Розглянуто європейські стандарти у сфері функціонування інституту місцевого самоврядування, що закріплюють основні положення на рівні співтовариства держав за допомогою норм міжнародного права, та в національному (внутрішньодержавному) законодавстві.

Ключові cловa: місцевий референдум, нaроднa ініціaтивa, демократія, нaродовлaддя, місцеве caмоврядувaння.

1. Council of Europe (1992), Convention on the Participation of Foreigners in Public Life at Local Level: Convention, International Document, available at: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/994_318.
  2. Council of Europe (1996), On Referendums and Popular Initiatives at Local Level: Recommendation, International Document.
  3. Council of Europe (2001), On the Participation of Citizens in Local Public Life: Recommendation, International Document.
  4. Council of Europe (1985), European Charter of Local Self-Government: Charter, International Document.
  5. Shkabaro, V. M. (2013), “International and Legal Standards for Territorial Governance”, Bulletin of the Alfred Nobel Dnipropetrovsk University, No. 1 (4), рр. 28–36.
  6. Pavlenko, I. A., Makarov, H. V. and Tokar-Ostapenko, O. V. (2016), Legislative Regulation of the Local Referendum Institute in Ukraine, National Institute for Strategic Studies, Kyiv, рр. 42–50.
  7. Council of Europe (1997), On instruments of citizens’ participation in representative democracy: Resolution, available at: http://assembly.coe.int/Main.asp?link=/Documents/AdoptedText/ta97/ERES1121.htm.
  8. Council of Europe (2005), Referendums: towards good practices in Europe: Recommendation, available at: http://www.assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=17329&lang=e.
  9. Bilan, S. V. (2017), “Referendum Regulation in European Law”, Entrepreneurship, Economy and Law, No. 3, рр. 186–190.
  10. Kovryzhenko, D. S. (ed.) (2007), Referendums in the European Union, FADA, LTD, Kyiv.