ВИДАННЯ «ПРОПОВІДІ ДЛЯ УВ’ЯЗНЕНИХ»  1790 РОКУ ЯК ПЕРШЕ КЕРІВНИЦТВО  ДЛЯ ТЮРЕМНИХ КАПЕЛАНІВ

Автор(и): Любич О. А.

Любич О. А.

кандидат історичних наук,

доцент кафедри економіки  та соціальних дисциплін,

Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра.  2018 № 2 (4): 17-27

Стаття присвячена унікальному історичному джерелу – виданню вікарія графства Дарем (Англія) Джона Брюстера «Проповіді для ув’язнених. З доданням молитов, рекомендованих для в’язнів одиночного ув’язнення» (1790). Автор статті аналізує зміст проповідей у контексті пенітенціарного реформування у Великій Британії, яке було розпочате у зв’язку з прийняттям тюремного статуту 1779 року. Головним змістом тюремних реформ став перехід від практики карального кримінального покарання до виправного тюремного ув’язнення. Основним засобом виправлення визнавалась релігія, що призвело до утворення в Англії історично першого інституту тюремних капеланів.  Робота Дж. Брюстера – перше відоме друковане видання такого виду. Лейтмотивом його проповідей став заклик сприймати ув’язнення як можливість переглянути своє життя, усвідомити глибину гріха попереднього порочного життя, покаятись і отримати можливість прощення перед обличчям Всевишнього, з одного боку, і повернення до суспільства чесним громадянином – з іншого.

Ключові слова: Велика Британія XVIII століття, англійський протестантизм, тюремні капелани, пенітенціарні реформи, проповіді для ув’язнених.

1. Brewster J.  (1790), Sermons for prisons. To which are added prayers for the use of prisoners in solitary confinement. Stockton: R. Christopher.
  2. Memoirs of the public and private life of John Howard, the philanthropist – Compiled from His Own Diary in the Possession of His Family (1823) / вy J. Baldwin Brown. 2 th ed. London.
  3. Conversations with prisoners (1870), 4th ed. SPb., 120 p.