КРИМІНОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ЗАПОБІГАННЯ НАСИЛЬНИЦЬКИМ ЗЛОЧИНАМ В УКРАЇНІ

Автор(и): Карелін В. В., Стельмах П. В.

Карелін В. В.,

кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального,
кримінально-виконавчого права та кримінології,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна;

Подорван О. Ю.,

слухач 466-ої навчальної групи,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна

Кримінально-виконавча система: Вчора. Сьогодні. Завтра.  2019 № 2 (6): 34-43

У статті надано кримінологічну характеристику насильницьким злочинам. Проаналізовано стан та структуру насильницької злочинності в Україні, охарактеризовано її детермінанти в сучасному суспільстві. Розглянуто основні заходи превенції насильницьких злочинів, такі як правове виховання та організаційно-управлінські заходи; взято до уваги, що деякі кримінально-правові норми потребують удосконалення і посилення відповідальності за вчинення насильницьких діянь.

Ключові слова: насильство, суспільство, насильницька поведінка, запобігання насильству, віктимна поведінка.

1. Голина В. В. Специально-криминологическое предупреждение преступности (теория и практика): дис. … д-ра юрид. наук. Харьков, 1994. 596 с.
  2. Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: у 3 кн. Кн. 2: Кримінологічна характеристика та запобігання вчиненню окремих видів злочинів. Київ: Ін Юре, 2007. 712 с.
  3. Курс советской криминологии: Предупреждение преступности / под ред. В. Н. Кудрявцева, И. И. Карпеца, Б. В. Коробейникова. Москва: Юрид. лит., 1986. 352 с.
  4. Леонтьев А. Н. Избранные психологические произведения: в 2-х т. Т. 2 / под ред. В. В. Давыдова, В. П. Зинченко, А. А. Леонтьева. Москва: Педагогика, 1983. 317 с.
  5. Криминология: учебник / под ред. В.Д. Малкова. 2-е изд., перераб. и доп. Москва: Юстицинформ, 2006. 524 с.
  6. Гилинский Я. И. Криминология: теория, история, эмпирическая база, социальный контроль. 2-е изд. перераб. и доп. Санкт-Петербург: Юрид. центр Пресс, 2009. 504 с.
  7. Аванесов Г. А. Криминология и социальная профилактика. Москва: Акад. МВД СССР, 1980. 526 с.
  8. Алексеев А. И., Герасимов С. И., Сухарев А. Я. Криминологическая профилактика: теория, опыт, проблемы: монография. Москва: НОРМА, 2001. 496 с.
  9. Беккария Чезаре. О преступлениях и наказаних. Москва, 1939.
  10. Белинский В.Г. Полное собр. соч. Москва, 1977. Т. 3.
  11. Корнякова Т. В. Кримінологічні засади запобігання органами прокуратури злочинам проти довкілля: монографія. Київ: Ін Юре, 2011. 408 с.
  12. Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: у 3 кн. Кн. 1: Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. Київ: Ін Юре, 2007. 424 с.